dr n. med. Maria Dukalska
kardiolog dziecięcy, pediatra
specjalizacje:
- USG serca
zakres leczenia:
- konsultacje i diagnostyka dzieci w wieku od 2 do 18 lat,
- zaburzenia rytmu serca,
- nadciśnienie tętnicze,
- rozpoznawanie i wykluczanie wad serca u dzieci (np. szmery serca ),
- elektrokardiografia (EKG) serca,
- echokardiografia (ECHO, USG) serca,
- porady dla pacjentów z omdleniam
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
Badanie EKG

Badanie EKG: to bardzo popularny zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest celem wykrycia niektórych chorób serca. EKG jest badaniem w pełni bezpiecznym i nieinwazyjnym, które może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego.
Badanie EKG jest wykonywane w przypadku podejrzenia u pacjenta niektórych chorób serca. Przede wszystkim badanie EKG jest wykonywane u pacjentów, u których pojawił się ból w klatce piersiowej. Dlaczego? Dlatego, że w takiej sytuacji badanie to pozwala uwidocznić czy ból w klatce piersiowej u pacjenta nie został wywołany chorobą niedokrwienną mięśnia sercowego oraz zawałem serca. Ponadto, kolejnym wskazaniem do wykonywania badania EKG są zasłabnięcia i omdlenia w wywiadzie u pacjenta. Dodatkowo, badanie EKG wykonywane jest również u tych osób, u których istnieje podejrzenie obecności zaburzenia czynności, czyli rytmu serca. Pacjent, u którego jest takie podejrzenie, zwykle zgłasza uczucie kołatania i 'niepokoju' w klatce piersiowej. Badanie EKG wykonywane jest też regularnie u osób z rozpoznaną już wcześniej arytmią serca celem monitorowania włączonego już wcześniej leczenia. Badanie EKG często jest też zlecane osobom cierpiącym z powodu nadciśnienia tętniczego krwi.
Do badania EKG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy pamiętać jedynie o tym, aby na co najmniej godzinę przed badaniem nie pić kawy ani innych napojów zawierających kofeinę, jak również nie palić papierosów. Przed wykonaniem badania EKG warto jest też chwile odpocząć, czyli nie należy go wykonywać bezpośredniego po wysiłku fizycznym. W przeddzień badania nie powinno się też spożywać alkoholu ani intensywnie ćwiczyć.
Badanie EKG jest badaniem w pełni bezpiecznym. Pacjent, który będzie miał wykonywane badanie, musi rozebrać się od pasa w górę, jak również podciągnąć nogawki spodni i opuścić skarpetki, w przypadku kobiet dopuszczalne jest, aby na nogach pozostały cienkie rajstopy. Następnie pacjent musi położyć się na wznak na leżance w gabinecie zabiegowym, gdzie będzie wykonywane badanie. Pielęgniarka, która będzie wykonywała badanie, musi odtłuścić skórę pacjenta za pomocą alkoholu lub benzyny, zamiast tego można też użyć specjalnego żelu do EKG. W następnej kolejności do klatki piersiowej badanego przyczepiane są elektrody w liczbie sześciu, mają one specjalne, gumowe przyssawki lub też gumowe paski. Z kolei na nadgarstki i kostki badanego zakładane są elektrody, które swoim wyglądem przypominają duże spinacze. Po założeniu elektrod pielęgniarka może już włączyć elektrokardiograf, który dzięki elektrodom odbiera sygnały ze skóry pacjenta, są one następnie wzmacniane i zapisywane na papierze w postaci tzw. zapisu EKG.
Echo serca

Echokardiografia: Echokardiografia jest badaniem znanym potocznie jako USG serca. Obecnie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych badań diagnostycznych w codziennej praktyce lekarskiej w ramach oceny sprawności funkcjonowania serca. Pozwala ocenić nie tylko jego budowę, ale także określić czy funkcjonuje prawidłowo. Echokardiografia wykonuje się w przypadku okresowej kontroli oraz podejrzenia schorzeń układu krążenia, przede wszystkich dotyczących mięśnia sercowego. Należą do nich: choroba niedokrwienna serca, ostry zespół wieńcowy, niewydolność serca, kardiomiopatia, wady serca, nadciśnienie tętnicze, zapalenie wsierdzia, zator tętnicy płucnej, choroby aorty, choroby osierdzia. Dzięki łatwej dostępności tego badania USG serca jest też często wykorzystywane w medycynie sportowej. Kardiolog może skorzystać z kilku różnych rodzajów badania echokardiograficznego. Najczęściej wykonywane jest badanie przezklatkowe polegające na oglądaniu struktur serca poprzez przyłożenie głowicy USG do klatki piersiowej w okolicy serca. W trakcie badania pacjent kładzie się na leżance w sposób wskazany przez badającego. Wykonujący badanie pokrywa skórę albo głowicę aparatu specjalnym żelem po czym przykłada ją do ciała. W trakcie badania lekarz ocenia rozmiary, budowę czynność przedsionków i komór serca. Echokardiograf pozwala także zdiagnozować dysfunkcję zastawek serca oraz umożliwia nam dokonanie pomiarów przepływu krwi pomiędzy poszczególnymi jamami serca.